Safarikuoro Alajärvelle lauantaina 21.11. klo 18!
Safarikuoro
Ensi vuonna 60 vuotta täyttävä Safarikuoro vierailee Alajärvellä lauantaina 21.11. pitäen konsertin klo 18.00 kirkossa. Kuoroa johtaa alajärveläis- lähtöinen, Helsingin Kallion seurakunnan kanttori, musiikin maisteri Tommi Niskala. Safarikuorossa on runsaat kaksikymmentä laulajaa,joista kolme Alajärveltä.
Kuoron ohjelmistoa on kehuttu monipuoliseksi. Se koostuu perinteisestä sekä uudemmasta kirkkomusiikista, mutta merkittävä osuus on myös lauluilla, jotka tulevat lähetystyön eri työalueilta. Niinpä konsertissa voidaan kuulla suomen ja englannin kielen lisäksi lauluja mm. zuluksi, xhosaksi, ndongaksi, hepreaksi, ja espanjaksi. Näin konsertissa päästään hetkeksi mukaan pienelle maailmanympärysmatkalle.
Safarikuoro toimii yhteistyössä Suomen Lähetysseuran kanssa ja lähetystyön tekeminen ja tukeminen onkin kuoron toiminnan keskiössä. Konserteissa laulamisen riemun kautta välittyy viesti:
"Kaikkeen maailmaan viekää joutuisaan Jeesuksen rakkauden ilosanomaa!"
Safarikuoro on sekakuoro, jonka laulajat ovat kotoisin eri puolilta Suomea, Uudeltamaalta Etelä-Pohjanmaalle. Joukossa on sekä musiikin harrastajia
että ammattilaisia. Kuoro kokoontuu noin kerran kuukaudessa laulamaan eri seurakuntiin. Swahilinkielinen sana safari tarkoittaa matkaa ja nimi sopiikin hyvin kuorolle, jossa jokainen kuorolainen joutuu matkustamaan konserttipaikalle. Ulkomaille suunnattuja konserttimatkoja Safarikuoro on tehnyt mm. Taiwanille, Ruotsiin, Viroon, Etelä-Afrikkaan ja Botswanaan.
Vuosien varrella kuoro on julkaissut myös useita äänitteitä.
Konserttiin on vapaa pääsy. Tervetuloa konserttiin ja totea usean aiemman kuulijan tavoin: ”Olipa yllättävän hyvä”!
Konsertin lisäksi kuoro avustaa jumalanpalveluksessa sunnuntaina 22.11. klo 10. Alajärven kirkossa.
Kimmo Niskala /Safarikuoro
Tue Nov 03 15:28:22 EET 2026