Alajärven kirkko on rakennettu pääosin v. 1836 ja vihittiin käyttöön 21.3.1841. Se sijaitsee Alajärven länsirannalla kaupungin keskustan tuntumassa. Kirkon suunnittelija on arkkitehti Carl-Ludvig Engel.
Alajärven ensimmäinen kirkko rakennettiin samalle paikalla vuonna 1749. Tuo kirkko oli kirkonrakentaja Antti Hakolan ensimmäinen luomus. Paikkakunnan väkiluku kasvoi voimakkaasti ja kirkon kunto oli päässyt rapistumaan ja näin tuli ajankohtaiseksi uuden kirkon rakentaminen. Piirustukset tilattiin 1824 aikansa merkittävimmältä arkkitehdilta C.L Engeliltä. Kirkon rakentaminen tapahtui Heikki Kuorikosken johdolla. Nimekseen kirkko sai Gabrielin kirkko.
Laajin remontti tehtiin vuonna 1896, jolloin kirkkoon rakennettiin mm. lehterit ja tilaa saatiin näin 1200 seurakuntalaiselle.
Kirkko remontoitiin sisältä jälleen vuonna 1996. Tällöin korjattiin mm. äänentoistoa, penkkejä ja suoritettiin maalaustöitä. Ulkoinen remontti, jossa kirkko maalattiin ja kirkon paanukatto uusittiin ja tervattiin, on tehty kesällä 1997. Paanukaton uusinta tervaus tapahtui kesällä 2005. Kirkkoon mahtuu nykyasussaan n. 1000 ihmistä.
Kirkon toiset urut olivat Kangasalan Urkutehtaan v.1958 rakentamat ja niissä oli 33 äänikertaa.
Kirkon nykyiset urut ovat Sotkamon Urkurakentamon rakentamat ja ne vihittiin käyttöön 5.2.2012. Uusissa uruissa on 28 äänikertaa.
Esineistö
Vanhasta kirkosta tuotiin saarnatuoli, vanha alttaritaulu (joka on nykyisin kirkon oikealla etuseinällä). Muutamia koristeesineitä, kuten puusta veistetyt enkelipatsaat ovat myös vanhan kirkon peruja samoin jokunen kynntilänjalka. Pääsisäänkäynnin vieressä on Heikki Mikkilän veistämä vaivaispoika.
Alttaritaulu
Kirkon alttaritaulun on maalannut ajajärveläissyntyinen taidemaalari Verner Thome 1907.
Alttaritaulu kuvaa Jeesuksen rukoustaistelua Getsemanen puutarhassa.
Mallina Jeesukselle taidemaalari on käyttänyt erästä kotikylältään olevaa nuorta miestä. Os. Kirkkotie 6